top of page
Image by Oleg Laptev

Twoje źródło wiedzy
o prawie sygnalistów!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

z informacjami o przepisach prawa, dobrych praktykach i nadchodzących wydarzeniach.

Dziękujemy za dołączenie!

Szukaj

Kto musi wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych

Autorka: dr Monika Wieczorek, radca prawna


Wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych to kluczowy element całego systemu ochrony sygnalistów. Przyjrzyjmy się, kto jest zobowiązany do wdrożenia tej procedury.


Pamiętaj, że zostało niewiele czasu na wdrożenie w Twojej firmie nowych obowiązków – ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie już 25 września 2024 r.


1. Kto musi wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych?

Ten obowiązek spoczywa na każdej organizacji, w której pracę zarobkową wykonuje o najmniej 50 osób.


2. Jak liczyć zatrudnione osoby?

Kim są osoby „wykonujące pracę zarobkową”? Jeżeli zastanawiasz się, czy to obejmuje tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, to musisz wiedzieć, że nie – do liczby 50 osób wliczamy pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. W praktyce wliczać będziemy więc np. większość umów zlecenia lub B2B.


3. Wyjątki od progu 50 osób

Próg 50 osób nie ma zastosowania do podmiotów prawnych działających w sektorach usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu oraz ochrony środowiska. Te organizacje muszą wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych niezależnie od liczby osób zatrudnionych.


Procedury zgłoszeń wewnętrznych nie muszą mieć także jednostki organizacyjne gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.


4. Możliwość dobrowolnego wdrożenia

Podmioty, dla których pracuje mniej niż 50 osób, a także jednostki organizacyjne gminy lub powiatu z liczbą mieszkańców poniżej 10 000, mogą, ale nie muszą, ustalić wewnętrzną procedurę zgłoszeń.


Podsumowanie

Wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych jest obowiązkowe dla podmiotów prawnych zatrudniających co najmniej 50 osób. Wyjątki dotyczą firm działających w specyficznych sektorach oraz małych gmin i powiatów. Procedura jest kluczowa dla zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz promowania transparentności w organizacjach.


Od 10 lat prowadzę wewnętrzne postępowania wyjaśniające i chętnie podzielę się dobrymi praktykami do wdrożenia w organizacjach różnej wielkości. Zapraszam do kontaktu i współpracy przy wdrażaniu skutecznych i bezpiecznych mechanizmów zgłaszania naruszeń prawa: monika.wieczorek@wieczorek.legal.

Comments


bottom of page